Loading...

Diagnoza i leczenie kontuzji więzadeł krzyżowych

Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze więzadła, jakie możemy znaleźć w kolanie. Dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, byle tylko ich nie uszkodzić. Co jednak, gdy doznamy kontuzji zerwania? Jak ją zdiagnozować? Jak wyleczyć? Sto procent pewności powinien dać rezonans magnetyczyny, którego wyniki utwierdzą w przekonaniu ortopedę o kolejnych krokach i leczeniu.

Zazwyczaj przeprowadza się jednak test „Lachmana”. Pacjet kładzie się wówczas na plecach z ugiętym kolanem pod kątem 30 stopni. Jedną ręką podtrzymuje udo, a drugą ręką próbuje wykonać ruchy kolana i w przód i w tył.

Prawidłowo funkcjonujące więzadło powinno zablokować nadmierne wysuwanie podudzia względem uda. Leczenie tego poważnego urazu to najczęściej operacja polegająca na rekonstrukcji. Ortopedzi stosują zabieg nazywany rekonstrukcją dwupęczkową.

Choć powikłania się zdarzają, na przykład w wyniku odrzucenia przeszczepu tkanki, to są rzadkością, a rehabilitacja, choć długa i pracochłonna, powinna przebiegać bez komplikacji.

http://szczepienia.net.pl https://piotrkrawczuk.pl/lp/bol-kolana-od-wewnetrznej-strony www.cersanitrodzinnezakupy.pl