Loading...

Niebezpieczne ciężary

Była mowa o tych, którzy w pracy siedzą na miejscu i niewiele się ruszają, teraz będzie o tych, którzy ruszają się więcej, ale przede wszystkim muszą przenosić z miejsca na miejsce ciężkie przedmioty. Sprawa to poważna, albowiem pracownicy fizyczni niemal zawsze mają w zakresie swoich obowiązków zajęcia, które mogą znacznie obciążać kręgosłup. Bardzo ważne w takich sytuacjach jest zachowanie zgodności z normami BHP, jednakże nawet to może nie uchronić przed pewnymi problemami.

Kręgosłup w pracy fizycznej, która jest związana z dźwiganiem może ulec nawet trwałemu uszkodzeniu, więc sprawy bagatelizować nie można. Ludzie, którzy mają wykonywać takie zadania powinni mieć wcześniejsze przygotowanie siłowe i znać zasady, których należy przestrzegać, aby ryzyko powikłań było jak najmniejsze. Zresztą w interesie samego pracodawcy leży to, by personel miał dostęp do narzędzi, które ograniczają potrzebę wysiłku fizycznego z ich strony.

Pomogą w tym chociażby specjalne wózki, dzięki którym można najcięższe elementy transportować niemalże bez użycia siły własnych rąk.

lekarz ortopeda poznań