Loading...

Od małego warto uczyć zdrowego stylu życia

Musimy pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni, jeśli jakieś zachowania były obecne w naszym życiu od lat, to nawet jeśli nie będą one właściwe, to i tak trudno będzie nam je zmienić. To oznacza, że musimy już od małego pokazywać naszym dzieciom czym jest zdrowy styl życia. Dlatego też, jeśli chcemy, aby właśnie takie życie prowadziły, kiedy będą dorosłe, to już od małego powinniśmy je uczyć odpowiednich zachowań, a najlepiej to zrobimy, jeśli będziemy im je pokazywali na naszym przykładzie. Dlatego najpierw zadbajmy o to, aby nasz styl życia był zdrowy, a następnie zatroszczmy się o to, aby żyła tak cała nasza rodzina.

To naprawdę ważne

Jeżeli już od małego nasze dzieci będą przyzwyczajone do jedzenia sporych ilości słodyczy, a do tego jeszcze będą piły słodkie napoje, to szybko może się okazać, że trudno nam będzie wytłumaczyć im, jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw. Dlatego też, jeśli chcemy, aby prowadziły zdrowy styl życia, to musimy im taki styl wprowadzać już od małego. To oznacza, że powinniśmy zadbać, aby w ich diecie przede wszystkim znajdowały się warzywa i owoce. Słodycze też mogą się w niej pojawiać, jednak powinno to mieć miejsce sporadycznie, a co więcej najlepiej zrobimy, jeśli wówczas te słodycze będą domowe, a więc na przykład ciasto upieczone przez nas, a nie batonik kupiony w sklepie.

Co więcej, jeżeli sami będziemy prowadzili zdrowy styl życia, jeśli dziecko będzie widziało, że jemy sporo warzyw i owoców, to łatwiej będzie nam je przekonać do tego, aby i ono jadło tego typu rzeczy. Bo pamiętajmy, że przykład zawsze idzie z góry, a dzieci bardzo dokładnie obserwują to, co robimy.

Aktywność fizyczna też jest ważna

Udało nam się tak wychować dzieci, że zajadają się warzywami i owocami, a zamiast słodzonych napojów wybierają wodę? To świetnie, ale to nie wszystko co powinniśmy zrobić, aby mieć pewność, że jako dorośli ludzie będą prowadzili zdrowy styl życia. Dodatkowo jeszcze powinniśmy im pokazać jak ważna jest regularna aktywność fizyczna.

Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób. Jeśli tylko mamy trochę wolnego czasu, to jak najwięcej spędzajmy go na spacerach, wycieczkach rowerowych, na basenie czy grze w piłkę. Jeśli pokażemy dzieciom, że zamiast siedzieć przed telewizorem albo z telefonem w ręku, mogą świetnie spędzać czas na świeżym powietrzu, to istnieje spora szansa na to, że codzienna aktywność fizyczna będzie dla nich czymś normalnym. Dlatego właśnie warto znaleźć coś takiego, co będzie sprawiało radość całej naszej rodzinie, coś dzięki czemu będziemy mogli wspólnie spędzać czas poza domem, będąc w ruchu.

Dziecko mając taki przykład, nie będzie miało problemów, aby prowadzić zdrowy styl życia. Takie zachowania będą w końcu dla niego czymś zupełnie normalnym. Im więcej zdrowych zachowań uda nam się wpoić dziecku w dzieciństwie, tym większa będzie szansa, że będzie ono się do nich stosowało również wtedy, gdy będzie dorosłym człowiekiem. Dlatego też, już od małego powinniśmy uczyć dzieci, co jest najlepsze dla ich zdrowia.

ośrodek leczenia uzależnień lublin www.ktp.edu.pl